fbpx
 • Přehled
 • Týden na lodi
 • Na co se můžete těšit
 • Cenová kalkulačka

Kanárské Ostrovy

Celoroční sluníčko, teplo, křišťálově čistá voda a dramatická vulkanická skaliska, to všechno táhne potápěče z celého světa na Kanárské ostrovy.

Někdy se jim taky říká Ostrovy štěstí, asi i podle subtropického klimatu a pláží pokrytých černým lávovým pískem. Španělské ostrovy leží na východním okraji Atlantiku, u severozápadního pobřeží Afriky. Na souši se tu můžete díky rozmanitému klimatu procházet hustými lesy, ale i otevřenými pouštními oblastmi.

Sedm největších ostrovů - Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera a El Hierro patří mezi luxusní turistické destinace, ročně přilákají na 12 milionů turistů vyrážejících za bujarým nočním životem, ale i klidem kouzelných malých vesniček. Ostrovy jsou přitom vzdálené jenom 4 hodiny letu.

S Valhallou stihnete to nejkrásnější z Kanárských ostrovů

Naše trasa vede z jihu Teneriffe na La Gomeru a El Hierro.

Největší z Kanárských ostrovů se jmenuje Tenerife, někdy se mu taky přezdívá „ostrov věčného jara” a je dokonce považován za kontinent. Má totiž oblasti s různými klimatickými podmínkami, rostlinami i zvířaty. Sever je plný banánových plantáží a stále kvetoucích stromů a keřů. Jih je naopak vyprahlejší a najdete tu nejrušnější letoviska. Dominantou ostrova Pico del Teide, třetí nejvyšší sopka na světě. Známou atrakcí je taky zoologická zahrada Loro Parque, která se chlubí největší kolekcí papoušků a obřím podmořským akváriem s největším výběhem tučňáků. Za návštěvu stojí i město La Laguna, které je zapsané v UNESCO.

La Gomera je jedním z nejzelenějších ostrovů, je turismem nezasažený a tedy i romantický a čistý. Přirozenou krásu ostrova doplňují vysoké útesy při pobřeží, vulkanicky vzniklá skaliska i palmové háje. Jedním z nejdůležitějších parků ostrova je rezervace Garajonay se svými rododendronovými lesy.

Na El Hierru je možné obdivovat ohromnou pestrost scenérií, od typicky vyprahlých plání s vulkanickými formacemi po severozápadní údolní část pokrytou úrodnou půdou "El Golfo" s vinohrady a plantážemi banánovníků a ananasů, mezi kterými se rozprostírají husté háje sosen a jehličnatých lesů. Pobřeží ostrova je z valné části tvořeno skalnatými nedostupnými útesy, tyčícími se až do výšky 1000 metrů s chráněnými zátokami, které vytvářejí přírodní bazény, jež přímo vybízejí k osvěžení.

Potápění jako ze snů

A to všechno ještě předtím, než začnete s potápěním. Běžná viditelnost tu je 30 metrů, teplota vody se tu pohybuje neustále kolem 20 °C, jde tedy o jedno z nejteplejších míst na potápění v Evropě. Takže užívat si tu překrásný podmořský život je víc než příjemné. Potápěči můžou obdivovat atlantické i středomořské živočichy a nějaké ty vzácné endemity.

Čekají vás tu chobotnice, ale i želvy, navíc výjimečně bohatý podvodní život plný překrásně barevných hejn ryb mezi skalami a útesy vulkanického původu.

Zajímá Vás, jak vypadá takový týden na lodi? Třeba takto:

Jak vypadá týden na lodi

1. den

Nalodění

Nalodíme se mezi 16 a 18h, zpravidla rovnou vyplouváme.

2. - 5. den

Cestování, potápění a zábava!

Celý týden bydlíme na lodi, ale to neznamená, že by nebylo možné se podívat na břeh. Kromě potápění, plachtění, slunění a dalších aktivit se také pravidelně můžeme vydat na břeh. Na místa, kam se jinak, než na lodi nedostaneme, ale také na proslulé lokality v dané oblasti. Víte, co chcete? Stačí říct. Pokud ne, rádi to vymyslíme s Vámi!

6. den

Návrat do přístavu

Večer připlujeme do přístavu, odkud jsme vyrazili. Poslední večer tak strávíme mimo jiné nedaleko sprch v přístavu, kde se můžeme v klidu opět transformovat do stavu vhodného k cestování. Večerní rozlučková party je samozřejmostí!

7. den

Dopolední vylodění

V dopoledních hodinách opouštíme loď a vydáváme se zpět směrem domů (Nebo si výlet prodloužíme o pár dní na místě :-) )

Potápění jako ze snů

A to všechno ještě předtím, než začnete s potápěním. Běžná viditelnost tu je 30 metrů, teplota vody se tu pohybuje neustále kolem 20 °C, jde tedy o jedno z nejteplejších míst na potápění v Evropě. Takže užívat si tu překrásný podmořský život je víc než příjemné. Potápěči můžou obdivovat atlantické i středomořské živočichy a nějaké ty vzácné endemity.

Čekají vás tu chobotnice, ale i želvy, navíc výjimečně bohatý podvodní život plný překrásně barevných hejn ryb mezi skalami a útesy vulkanického původu.

Lokality:

Katedrála - Jeden z nejkrásnéjších ponorů si můžete dopřát u ostrova Gran Canaria, najdete tu totiž obdivuhodné a neobvyklé formace jako jsou lávové chodby, jeskyně a oblouky.

The Arona - Pro milovníky vraků jsou Kanáry místem zaslíbeným, některé lokality na Kanárech patří v této kategorii mezi světovou špičku. Arona drží stále pohromadě, leží na boku ve 40 metrech a je známá taky díky barakudám dalším rybám strážícím její vchod.

La Restinga - Přírodní rezervace u El Hierro skýtá možnost potápět se s želvami, tuňáky, delfíny a občas dokonce i se žraloky velrybími. V roce 2011 tu vybuchla podvodní sopka a už se sem zase stěhuje podvodní život ve velkém.

Cuevo Del Palm Mar - Pro zkušenější a technické potápěče je překrásnou lokalitou Cuevo Del Palm Mar. Krystalově čistá voda znamená až neuvěřitelnou viditelnost, ve které se majestátně tyčí velké skály, jeskyně a mezi nimi humři, barakudy a několik druhů murén.

Radazul - Tenerife - Lokalita u pěkné skalní stěny, nás přivítala naprosto plochým písečným dnem, které se nám z počátku zdálo pro ponor poněkud fádním. Dno se pozvolna svažovalo směrem do moře, v místě sestupu byla hloubka asi 12 metrů. Nicméně nás s přibývajícími minutami začalo překvapovat zajímavou faunou. Několika členům teamu se poštěstilo potkat velké rejnoky, želvy i malé platýze. Na horizontu se objevovala těla malých úhořovců nejdelších (Garden brown Eels), kteří svými těly imitovali povlávající trávu, čímž lákali kořist do své blízkosti.

Tomáš s Michalem objevili zapomenutou past na ryby. Bylo zde chycených několik větších ryb a chobotnice. Po vynoření jsme se dohodli že ji zničíme, abychom zamezili dalším zbytečným úmrtím ryb. Pokusili jsme se chytit chycené ryby do síťovky, ale byli rychlejší než my. Past jsme dokonale zdemolovali a jediné co se nám podařilo z pasti vytáhnout byla docela pěkná chobotnice. Pro jednoho málo, pro všechny nic, šla zpět do vody :-).

Las Galettas - Tenerife lokalita - velice podrobně popsaná v průvodci, má zvláštní pro zajímavý ponor přinejmenším diskutabilní polohu. Je vzdálena asi 500 metrů od vjezdu do maríny, terén pobřeží mírně svažitý, občas přerušený ostrým ale nízkým útesem. Tuto lokalitu vytipovanou opět podle průvodce, jsme našli snadno. Na potápěčských bojích zde kotvil gumák místního divecentra. Zakotvili jsme v těsné, ale bezpečné blízkosti a připravili se na ponor. Podle sonaru zde kolísala hloubka mezi 30 až 10 metry, což značilo terén velice zajímavý, skalní s hlubokými rozsedlinami.

Bylo tomu tak. Mezi vysoko se tyčícími příkrými skalními stěnami, vedly cestičky z bílého písku na kterých se dali pozorovat platýzi i velcí rejnoci (i 2metrové rozpětí). Kolem stěn se pohybovali větší papoušci, zbloudilí tuňáci, a sem tam i barakuda. Ve stěnách se skrývali v hojném počtu murény a ropušnice. Ve větší hloubce jsme narazili na velké až metrové kanice. Nádherná lokalita. Zde jsme se rozhodli udělat ještě jeden ponor. Hojnost ryb i druhová pestrost byla jakýmsi střetem středozemní a rudomořské fauny.

Los Gigantes- Tenerife - Tato lokalita je jednou z nejvíce navštěvovaných zátok na jihozápadě Tenerife. Vysoké skalnaté útesy vytvářejí pěknou lagunu s chráněnou kamenitou pláží, která je častým cílem místních výletních lodí. I my sem rádi jezdíme :-). Zátoka je vhodná i pro noční kotvení a na člunu se dá po 10ti minutách dojet do blízké maríny. Ve vsi je několik restaurací a obchodů.

 

Potápění na Los Gigantes patří ke kanárským NEJ. Posádkám naši kapitáni před příjezdem na lokalitu často doporučují speciální přípravu ve formě zajištění rybích vnitřností a vařených těstovin. Pod vodou se skrývá skalnaté pozvolna se svažující rozeklané dno, které po sléze přechází v písečné. Na lomu mezi skalkami a pískem v hloubce kolem 20ti metrů jsme více než častými pozorovateli rejnočího divadla. Po postupně troušeném krmení se brzy stáváme cílem divokých nájezdů mnohdy až dvoumetrových rejnoků. Počet rejnoků neustále narůstá a slábne až ve chvíli, kdy krmení dojde. Do rejdění rejnoků často zavítá i hladová želva a z bezpečné vzdálenosti cvrkot pozorují ostražité barakudy. Ve skalnatých rozsedlinách s písečným dnem lze pozorovat platýze a z děr vykukující barakudy. Nedaleko nade dnem občas propluje i žralok andělský ...

Želví zátoka u Los Cristianos - Nenápadná, rybářskými čluny často z valné části obsazená zátoka je naší častou zastávkou díky vysoké šanci na pozorování mořských želv. Želvy se zde pohybují ve větším počtu a je snadné je pozorovat i při potápění na nádech. Dají se krmit z ruky a tak připravená troška krmení není na škodu. Jsou zvyklé na časté návštěvy potápěčů a tak je jejich ostražitost velmi oslabená a dostat se k nim do těsné blízkosti nebývá problem.

Delfíni u Los Cristianos - Tenerife Přímo před marínou Los Cristianos plují po hladině rybářské sádky, které jsou vyhledávanou atrakcí místních delfínů. Rádi si hrají v okolí a čekají na rybky, které ze sítí utečou nebo chcíplé vypadnou otvorem ve spodní části. Bohužel zde není dovolené potápění, ale dají se hezky pozorovat z lodě.


Ostrov La Gomera

La Gomera je jedním z nejmenších a zároveň nejzelenějším ostrovem souostroví. Přestože je blízko ostrovu Tenerife, nelze je v žádném případě porovnávat. Turizmem dosud nezasažený ostrov poskytuje náhodným příchozím ničím nerušený pocit romantiky a čistoty.

Chráněné vody jihozápadní části ostrova jsou proslulé svou hojností na nejrůznější druhy kytovců. Obzvláště na jaře se zde zdržují i méně známé druhy, jako jsou např. delfín drsnozubý, vorvaňovec zobatý a plejtvák Brydeův nebo třeba velryba tropická. Mezi stále se vyskytující druhy patří kulohlavec Sieboldův, delfín skákavý a také delfín pruhovaný. Lasto jsou vidět v druhově promíchaných hejnech ať již z lodě nebo i z pozorovatelen na pobřeží.

Naše loď bude v průběhu cesty kotvit v chráněných zátokách i přístavech. Jedním z míst pro přenocování bude i známá zátoka Valle Gran Rey s velkolepými vysoko se tyčícími příkrými útesy. Zde bude čas pro slunění na přední trampolíně zatímco budeme hledat delfíny. Na březích Gomery si můžete užít koupání na nedostupných chráněných plážích, vycházky po hlavním městě San Sebastian nebo jedné z menších vesniček při jižním pobřeží, případně si užít o něco aktivnější výšlapy na příbřežní útesy či výlet do prastarého deštného pralesa Garajonay.

Ostrov El Hierro

Podle vynikajících španělských podvodních fotografů Caty a Carlose Minguella je El Hierro nejkrásnější potápěčská lokalita Španělska a snad jedna z nejkrásnějších v Evropě.

Mezi chráněné zony patří i jižní část pobřeží s částí příbřežních vod a nazývá se Reserva Marina de La Restinga - Mar de Las Calmas. Jde o část moře chráněnou před víceméně stálým větrem ze severozápadu, proto je i pochopitelný název, po překladu "Moře klidu".

Lokality jako je LA RESTIGNA, EL BAJON, BAJA RIBERA nebo 6 km dlouhý jeskynní tunel Cueva de Don Justo nabízí setkání snad se všemi subtropickými zástupci mořské fauny i flory. Nevyjímaje takové jako jsou např. Rejnok Manta či Měsičník. Barakudy, murény, rejnoci i chobotnice vytváří atmosféru "husté rybí polévky".

Cueva del Diablo - La Caleta - potápěčská lokalita El Hierro

Vysoký útes a divoce vyhlížející skalnaté pobřeží slibovalo zajímavý potápěčský zážitek. Rovněž pomyšlení na avizované jeskyně nám rozechvívalo naše potápěčská srdíčka. Zprvu fádní rovná krajina pod lodí se směrem ke břehu pozvolna měnila v rozeklaná skalní uskupení, ve kterých se schovávala celá řada predátorů a jiných forem živočišstva - barakudy, tuňáci, murény, kanicové, mořani, papoušci mezi kameny schované ropušnice a v jeskyních čtverzubci.

Našli jsme dvě jeskyně, jedna v podobě jakéhosi komína a druhá ve tvaru brány dlouhá asi 12 metrů. Další jsme potkali při cestě nazpátek, ale byla bohužel obsazená místními potápníky a vchod byl velice zakalený. Moc pěkné místo.

Roques del Salmor - potápěčská lokalita El Hierro

Nádherná lokalita s klidným zálivem vhodným ke kotvení. Skály vystupující z vody přímo vybízejí k ponoru. Zde jsme podnikli dva ponory. Opět bohatá fauna, zajímavé dno pokryté kameny, místy hlubší prolákliny. Bohužel se nám potápěčský průvodce dostal do ruky až potom co jsme toto místo opustili. Ten nejkrásnější kousek lokality na nás tedy teprve čeká.

Na Hierru marně hledáte hotely, vily nebo jiné civilizační výdobytky. Pouze v zálivu "Frontera" naleznete hustě osídlenou část především zemědělci, kteří zde pěstují banány a pomeranče.

Cena zahrnuje následující služby:

 • ubytování v dvojlůžkových kajutách s vlastním sociálním zázemím, WC a sprchou, lůžkoviny
 • službu kapitána
 • spotřebované pohonné hmoty, elektřinu, vodu a plyn
 • využití motorového člunu 3,21 m, 5 HP

Ceny nezahrnují:

 • dopravu a trajekt (viz.níže )
 • stravu posádky, kapitána (viz.níže)
 • placené přístavy
 • závěrečný úklid (10 Eur/osoba)

Navíc je možné přiobjednat:

 • neomezené potápění - 15 L lahve a záteže, plnění lahví vzduchem 1 000,- Kč za osobu
 • Strava - polopenze (pro celou posádku) 4 500,- Kč za osobu
 • Strava - plná penze (pro celou posádku) 5 500,- Kč za osobu

Slevy:

 • Objednávka celé lodě 5 % (počítáno z ceny 8x cena za osobu) a 9té místo zdarma
 • Rezervace 6 měsíců a více předem 20 % sleva
 • Rezervace 6 - 3 měsíce předem 10 % sleva
 • pro CK, CA, Kluby a další subjekty podnikající v cestovním ruchu zajímavé provize (kontaktujte nás)

Protože toho není málo, připravili jsme pro Vás následující kalkulačku:

Valhalla Yacht, s.r.o., partnerem katamaránu je potápěčské centrum Divers Direct.