Radazul - potápěčská lokalita Tenerife

Lokalita u pěkné skalní stěny, nás přivítala naprosto plochým písečným dnem, které se nám z počátku zdálo pro ponor poněkud fádním. Dno se pozvolna svažovalo směrem do moře, v místě sestupu byla hloubka asi 12 metrů. Nicméně nás s přibývajícími minutami začalo překvapovat zajímavou faunou. Několika členům teamu se poštěstilo potkat velké rejnoky, želvy i malé platýze. Na horizontu se objevovala těla malých úhořovců nejdelších (Garden brown Eels), kteří svými těly imitovali povlávající trávu, čímž lákali kořist do své blízkosti.Snímek 012

Tomáš s Michalem objevili zapomenutou past na ryby. Bylo zde chycených několik větších ryb a chobotnice. Po vynoření jsme se dohodli že ji zničíme, abychom zamezili dalším zbytečným úmrtím ryb. Pokusili jsme se chytit chycené ryby do síťovky, ale byli rychlejší než my. Past jsme dokonale zdemolovali a jediné co se nám podařilo z pasti vytáhnout byla docela pěkná chobotnice. Pro jednoho málo, pro všechny nic, šla zpět do vody :-).

Las Galettas - potápěčská lokalita Tenerife

Lokalita velice podrobně popsaná v průvodci, má zvláštní pro zajímavý ponor přinejmenším diskutabilní polohu. Je vzdálena asi 500 metrů od vjezdu do maríny, terén pobřeží mírně svažitý, občas přerušený ostrým ale nízkým útesem. Tuto lokalitu vytipovanou opět podle průvodce, jsme našli snadno. Na potápěčských bojích zde kotvil gumák místního divecentra. Zakotvili jsme v těsné, ale bezpečné blízkosti a připravili se na ponor. Podle sonaru zde kolísala hloubka mezi 30 až 10 metry, což značilo terén velice zajímavý, skalní s hlubokými rozsedlinami.valhalla-2006-f-ii-036

Bylo tomu tak. Mezi vysoko se tyčícími příkrými skalními stěnami, vedly cestičky z bílého písku na kterých se dali pozorovat platýzi i velcí rejnoci (i 2metrové rozpětí). Kolem stěn se pohybovali větší papoušci, zbloudilí tuňáci, a sem tam i barakuda. Ve stěnách se skrývali v hojném počtu murény a ropušnice. Ve větší hloubce jsme narazili na velké až metrové kanice. Nádherná lokalita. Zde jsme se rozhodli udělat ještě jeden ponor. Hojnost ryb i druhová pestrost byla jakýmsi střetem středozemní a rudomořské fauny.

Los Gigantes- potápěčská lokalita Tenerife

Tato lokalita je jednou z nejvíce navštěvovaných zátok na jihozápadě Tenerife. Vysoké skalnaté útesy vytvářejí pěknou lagunu s chráněnou kamenitou pláží, která je častým cílem místních výletních lodí. I my sem rádi jezdíme :-). Zátoka je vhodná i pro noční kotvení a na člunu se dá po 10ti minutách dojet do blízké maríny. Ve vsi je několik restaurací a obchodů.

Rejnoci na Gigantes

Rejnoci na Gigantes

Potápění na Los Gigantes patří ke kanárským NEJ. Posádkám naši kapitáni před příjezdem na lokalitu často doporučují speciální přípravu ve formě zajištění rybích vnitřností a vařených těstovin. Pod vodou se skrývá skalnaté pozvolna se svažující rozeklané dno, které po sléze přechází v písečné. Na lomu mezi skalkami a pískem v hloubce kolem 20ti metrů jsme více než častými pozorovateli rejnočího divadla. Po postupně troušeném krmení se brzy stáváme cílem divokých nájezdů mnohdy až dvoumetrových rejnoků. Počet rejnoků neustále narůstá a slábne až ve chvíli, kdy krmení dojde. Do rejdění rejnoků často zavítá i hladová želva a z bezpečné vzdálenosti cvrkot pozorují ostražité barakudy. Ve skalnatých rozsedlinách s písečným dnem lze pozorovat platýze a z děr vykukující barakudy. Nedaleko nade dnem občas propluje i žralok andělský ...

Želví zátoka u Los Cristianos- potápěčská lokalita Tenerife

mořská želva

mořská želva

Nenápadná, rybářskými čluny často z valné části obsazená zátoka je naší častou zastávkou díky vysoké šanci na pozorování mořských želv. Želvy se zde pohybují ve větším počtu a je snadné je pozorovat i při potápění na nádech. Dají se krmit z ruky a tak připravená troška krmení není na škodu. Jsou zvyklé na časté návštěvy potápěčů a tak je jejich ostražitost velmi oslabená a dostat se k nim do těsné blízkosti nebývá problem.

Delfíni u Los Cristianos- potápěčská lokalita Tenerife

Delfíni u Los Cristianos

Delfíni u Los Cristianos

Přímo před marínou Los Cristianos plují po hladině rybářské sádky, které jsou vyhledávanou atrakcí místních delfínů. Rádi si hrají v okolí a čekají na rybky, které ze sítí utečou nebo chcíplé vypadnou otvorem ve spodní části. Bohužel zde není dovolené potápění, ale dají se hezky pozorovat z lodě.

Všechna videa z Kanárských ostrovů na serveru Youdive.eu - zde


Ostrov La Gomera

La Gomera je jedním z nejmenších a zároveň nejzelenějším ostrovem souostroví. Přestože je blízko ostrovu Tenerife, nelze je v žádném případě porovnávat. Turizmem dosud nezasažený ostrov poskytuje náhodným příchozím ničím nerušený pocit romantiky a čistoty.

Chráněné vody jihozápadní části ostrova jsou proslulé svou hojností na nejrůznější druhy kytovců. Obzvláště na jaře se zde zdržují i méně známé druhy, jako jsou např. delfín drsnozubý, vorvaňovec zobatý a plejtvák Brydeův nebo třeba velryba tropická. Mezi stále se vyskytující druhy patří kulohlavec Sieboldův, delfín skákavý a také delfín pruhovaný. Lasto jsou vidět v druhově promíchaných hejnech ať již z lodě nebo i z pozorovatelen na pobřeží.

Naše loď bude v průběhu cesty kotvit v chráněných zátokách i přístavech. Jedním z míst pro přenocování bude i známá zátoka Valle Gran Rey s velkolepými vysoko se tyčícími příkrými útesy. Zde bude čas pro slunění na přední trampolíně zatímco budeme hledat delfíny. Na březích Gomery si můžete užít koupání na nedostupných chráněných plážích, vycházky po hlavním městě San Sebastian nebo jedné z menších vesniček při jižním pobřeží, případně si užít o něco aktivnější výšlapy na příbřežní útesy či výlet do prastarého deštného pralesa Garajonay.

Ostrov El Hierro

Podle vynikajících španělských podvodních fotografů Caty a Carlose Minguella je El Hierro nejkrásnější potápěčská lokalita Španělska a snad jedna z nejkrásnějších v Evropě.

Mezi chráněné zony patří i jižní část pobřeží s částí příbřežních vod a nazývá se Reserva Marina de La Restinga - Mar de Las Calmas. Jde o část moře chráněnou před víceméně stálým větrem ze severozápadu, proto je i pochopitelný název, po překladu "Moře klidu".

Lokality jako je LA RESTIGNA, EL BAJON, BAJA RIBERA nebo 6 km dlouhý jeskynní tunel Cueva de Don Justo nabízí setkání snad se všemi subtropickými zástupci mořské fauny i flory. Nevyjímaje takové jako jsou např. Rejnok Manta či Měsičník. Barakudy, murény, rejnoci i chobotnice vytváří atmosféru "husté rybí polévky".

Cueva del Diablo - La Caleta - potápěčská lokalita El Hierro

Vysoký útes a divoce vyhlížející skalnaté pobřeží slibovalo zajímavý potápěčský zážitek. Rovněž pomyšlení na avizované jeskyně nám rozechvívalo naše potápěčská srdíčka. Zprvu fádní rovná krajina pod lodí se směrem ke břehu pozvolna měnila v rozeklaná skalní uskupení, ve kterých se schovávala celá řada predátorů a jiných forem živočišstva - barakudy, tuňáci, murény, kanicové, mořani, papoušci mezi kameny schované ropušnice a v jeskyních čtverzubci.

Našli jsme dvě jeskyně, jedna v podobě jakéhosi komína a druhá ve tvaru brány dlouhá asi 12 metrů. Další jsme potkali při cestě nazpátek, ale byla bohužel obsazená místními potápníky a vchod byl velice zakalený. Moc pěkné místo.

Roques del Salmor - potápěčská lokalita El Hierro

Nádherná lokalita s klidným zálivem vhodným ke kotvení. Skály vystupující z vody přímo vybízejí k ponoru. Zde jsme podnikli dva ponory. Opět bohatá fauna, zajímavé dno pokryté kameny, místy hlubší prolákliny. Bohužel se nám potápěčský průvodce dostal do ruky až potom co jsme toto místo opustili. Ten nejkrásnější kousek lokality na nás tedy teprve čeká.

Na Hierru marně hledáte hotely, vily nebo jiné civilizační výdobytky. Pouze v zálivu "Frontera" naleznete hustě osídlenou část především zemědělci, kteří zde pěstují banány a pomeranče.

 


Všechna videa z Kanárských ostrovů na serveru Youdive.eu - zde


Pěkný web se spoustou informací o Kanárských ostrovech zde

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •